В.о. міністра енергетики Юрій Вітренко запропонував розблокування транзиту газу з Середньої Азії, експорту газу незалежними компаніями з Росії, перенесення точок передачі газу європейським покупцям Газпромівського газу.
«Це теж практично автоматично суттєво знизить ціну на газ на оптовому ринку (до рівня експортного паритету). Реалістично, юридичні можливості для тиску на Газпром щодо цих питань є тільки у Нафтогазу. Таку можливість дав новий контракт, який ми підписали у грудні 2019 року. На жаль, пройшов рік, а ми поки не побачили навіть скарги в антимонопольний орган Європейського союзу та/або звернення в міжнародний арбітраж. Думаємо над тим, як цю ситуацію змінити», — відзначив Вітренко.
За словами політолога Михайла Басараба, Вітренко, пропонуючи відновити закупки російського газу, взявся виконати давні настанови медведведчуківського пулу «експертів/журналістів/політиків», які безперестанку наголошували, що з Європи ми все одно женемо російський газ, пише у Фейсбуці політолог Михайло Басараб.
За його словами, в історії з природнім газом важливо не чий, а в кого ти купуєш.
«Газ за жодних умов не варто купувати безпосередньо у росіян, бо вони використовують цей енергетичний інструмент для політичного шантажу. Друге. В Росії не існує незалежний компаній. Як не існувало їх в СССР і не існує в Північній Кореї. Третє. Вітренко натякає, що це можуть бути незалежні європейські компанії. Тож для початку хотілося б дізнатися, як цим незалежним компаніям всупереч волі Кремля вдасться качати газ в Україну по ГТС, яку контролює Кремль. Отже, йдеться про ті європейські компанії, які видобувають і транспортують російський газ з доброї волі московського диктатора. Тому у ґешефті з Україною російським газом слово російської верхівки буде для них вирішальним. Ну і наостанок. З 2014 року у відносинах з Росією створено кілька непорушних форпостів. Вітренко закликає зруйнувати один з них. Це погано пахне», — пише Басараб.